6 Adımda Espresso Nedir

6 Adımda Espresso 

Sitemizin ismi espressocu.com , müşterilerimize en güzel kahveleri için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama ülkemizde espresso pek bilinmiyor biraz ne olduğu(muzu) anlatalım dedik. :)

 

 

1. Espresso bir italyan içeceğidir

 

İtalya

 

Espresso İtalyanların icat ettiği bir kahve çeşididir. İsminden anlaşılacağı üzere en büyük özelliği ekspres olması yani diğer demleme yöntemlerine göre çok daha çabuk yapılabilmesi.

 

 

2. Basınç espresso demlenmesinde çok önemlidir

 

Espresso'nun sıcaklık ve basıncın birleşmesiyle oluşuyor. Bu da kahvenin değer demleme yöntemlerine kıyasla çok daha hızlı üretilmesini sağlıyor. Örneğin 3. nesil  yöntemlerle (chemex, hario gibi) kahvenin demlenmesi 5 dakika kadar sürerken espresso 25-30 saniye arasında hazırlanıyor. Yoğun basınç ayrıca kahvenin suyun içinde daha fazla çözülmesini sağlıyor ve oldukça yoğun bir kahve elde ediliyor. 

 

 

3. Küçük bardaklarda servis edilir

 

Espressonun boyutu oldukça küçük Türk kahvesinden bile daha ufak bardaklarda sunuluyor. (çoğu zaman bardağın büyük kısmı da boş bırakılır.) Bunun sebebi tabii ki  porsiyonunçok küşük olması. Genel kabul gören espresso hacmi 20 ml (bir su bardağının yedide biri)

 

 

4. Krema

 

Espressonun enteresan özelliklerinden biri de kreması. Yoğun basınç ve sıcak kahvenin içindeki yağların ayrışmasını sağlıyor. Bu kahvenin üzerinde birikerek açık renkli bir köpük tabakası oluşturuyor. 

İçtiğiniz espressonun kalitesini gösteren en önemli unsurlardan biri krema. Rengi, tadı, yoğunluğu içtiğiniz kahvenin ne kadar iyi olduğunu gösterir. 

 

 

5, İçtiğiniz pek çok kahve espresso bazlıdır

 Espressso bazlı içecekler

 

Latte, machiato, americano gibi pek çok içecek espresso ile süt, süt köpüğü ya da sıcak su karıştırılarak elde edilir. Bunların bazıları farklı ülkelerde çok daha popüler olabiliyor. Örneğin Amerikalılar espressoyu çok sevmediklerinden sulandırarak içmeyi tercih etmişler, buna da Americano denmiş. Flat White ise özellikle Avusturalya'da çok popüler. (bunlarla ilgili daha ayrıntılı bir yazı paylaşacağız.)

 

 

6. Evde nasıl espresso yaparsınız?

 

Evde espresso yapmak için moka pot gibi geleneksel yöntemlerle birlikte staresso, handpresso gibi daha modern aletler var. Bu ürünleri daha detaylı tanıyabileceğiniz başka bir yazı daha paylaşacağız.

 

 

1
  • July 13, 2017
  • Espressocu Ticaret

Yorum bırak

1 yorum
  • September 08, 2017
  • Ayşe

Gerçekten harika!! Bilgiler için çok teşekkürler