Espressolu içecekler

Ben espresso hiç içmedim!

Böyle bir şey diyen bir insan ile karşılaşmadım ama karşılaşmak oldukça. Ülkemizde espresso içecek olarak tercih edilmiyor ancak içtiğimiz pek çok kahve aslında espresso tabanlı. Yani bu içecekler espresso ile su, süt veya süt köpüğünün karıştırılması ile elde ediliyor. Bunları size tanıtalım istedik.

 

Latte

latte

Ülkemizde latte oldukça seviliyor. Aslında genelde cafe latte olarak anılır. 1/3 espresso 2/3 sıcak süt ve üstünde oldukça ince bir köpük tabakası ile yapılır. (Dikkat ederseniz kafelerde köpürtülmüş sıcak süt dökülürken köpük az gelsin diye bıçak benzeri bir aletle tutulur.)

Capuccino

capuccino

1/3 espresso, 1/3 süt, 1/3 süt köpüğünden oluşur. Süt ve köpük karıştırılarak kremamsı bir yüzey oluşturulur. İsmini kapuçin rahiplerinden alır :)

Macchiato

Macchiato

Espressoya sadece süt köpüğü eklenerek elde edilir. Macchito lekeli manasına gelir. Köpük ile espresso lekelenir.

Americano

americano

Sıcak suya double espresso ekelenerek elde edilir.İsmi anlaşılacağı üzere Amerika'dan gelmektedir. Amerikalılar espressoyu ağır bulduklarından bu şekilde sulandırarak tüketmeyi tercih etmişler. Genelde espressonun kreması kaybolmasın diye espresso sıcak suyun üstüne çekilir.

Mocha

mocha

1/3 espresso, 1/6 kakao, 1/3 süt ve 1/6 süt köpüğü ile yapılır. Önce kakao sonra espresso sonra da süt ve süt köpüğü eklenir. 

Flat White

Flat white

1/3 espresso, 2/3 köpürtülmüş süt birleştirilir, üzerine çok ince bir köpük katı eklenir. Avusturalya lattesi olarak da bilinir. 

Iced Coffee

iced coffee

Espresso ile bolca buzlu suyu karıştırın. Aslında bu kadar kolay :)

 

0
  • July 20, 2017
  • Espressocu Ticaret

Yorum bırak