Neden Kahve?

Türkiye’de son yıllarda gittikçe artan kahve tüketimi yurtdışında örneklerine sıklıkla rastladığımız farklı metotlarda demleme kültürünün oluşmasına neden oldu. Kahveseverler arasında birçok mecrada paylaşılan demleme metotları oldukça ilgi çekiyor. Özellikle baristaların önerdiği alternatif kahve lezzetlerinin birçoğu evde veya ofiste yapılabilecek cinsten.

Peki, durduk yere neden bu kadar kahveye ilgi duymaya başladık?

Sorunun bir çok cevabı var ancak şüphesiz en önemli neden kahve kültürünün toplum olarak kültürel DNA’larımıza daha uyumlu olması. Daha çok çay içen bir toplum olarak bilinsek de aslında bu topraklarda kahve çaydan çok daha önce tüketilmeye başlamıştı. Osmanlı’nın hükmettiği coğrafyalarda yoğun olarak kahve tüketilmesi, çayın ise köken olarak 1500 yıl askeri-politik-ticari ilişkiler yönünden uzak kalınan Çin menşeli olması kahvenin yaygınlaşmasına neden oldu. Çayın tadını Osmanlı’nın son dönemlerinde keşfettik ve sonrasında Atatürk çay üretimine yönelik teşvikiyle çay kahvenin önüne geçti. Aslında günlük yaşamda kullandığımız birçok kelime (kahvaltı, kahvehane, 40 yıl hatırlı kahveler, kahve falları) bir dönem kahvenin ne kadar yaygın olduğuna işaret ediyor. Dolayısıyla uzun bir süre sonra Türk kahvesi haricinde yeniden farklı tipte kahveler içmeye başladık diyebiliriz.

Bir diğer sebep olarak ABD ve Avrupa’da başlayan 3. dalga kahvecilerin Türkiye’ye de giriş yapması. Özellikle yurtdışındaki trendlere son derece duyarlı Cihangir, Balat, Nişantaşı, Yel değirmeni sakinleri nitelikli kahve deneyiminin katalizörleri konumunda. Bu semtlerde açılan sayısız kahveci de bunun göstergesi. Tabi yaklaşık 15 sene önce Türkiye pazarına giren Starbucks’ın da kahve community’sinin oluşmasına büyük katkı sağladığını da es geçmemek lazım. Her ne kadar bugün burun kıvırsalar da nitelikli kahve severler için bir dönemin uğrak mekanıydı Starbucks.

Global anlamda kahve severlerin artmasıyla kahve çekirdekleri daha ulaşılabilir hale geldi. Tütüncü Mehmet Efendi kahvesi haricinde değişik tipte envaı çeşit kahve farklı platformlarda tüketiciyle buluştu. Tabi sadece çekirdek arzıyla kalmadı iş. Aynı zamanda birçok kahve demlemeye yönelik ürün (demleme apartları, muglar, kahve terazileri, cattle’lar) piyasaya sürüldü. Aeropress, Clever, Handpresso, Staresso…vs. kahve tutkunlarına evlerinde veya ofislerin lezzetli kahveler demleme imkanı sundu. Böylece kahve tutkunları edilgenlikten kurtulup etken hale geldiler. Her sene düzenlenen Kahve Festivali’ndeki katılımcı sayısı geometrik artış gösterdi. Kahve seven ama nitelikli kahve müşterisi olmayanlar içinse Nespresso gibi hızlı çözümler devreye girdi. Böylece sayısı artık milyonlara varan bir kitle ortaya çıktı.

Kahve pazarı ölçek olarak büyümeye ve farklı alanlarda oyuncuları çekmeye devam edecek gibi görünüyor.

 

0
  • October 06, 2016
  • Espressocu Ticaret

Yorum bırak